Wady i zalety boxów dachowych

Box dachowy to zbędny wydatek czy sprzęt, bez którego nie można się obyć? Dodatkowa przestrzeń ładunkowa przydaje się każdemu kierowcy, choć oczywiście nie wszyscy będą z niej korzystać równie często. Jakie są zalety autoboxów i dlaczego niektórzy wstrzymują się z zakupem takiego bagażnika?
Picture of Andrzej Blak
Andrzej Blak

Wady boxów dachowych

Nie ma idealnych rozwiązań, które są w stanie zadowolić wszystkich konsumentów. Dotyczy to również kufrów montowanych na dachu samochodu, jednak większość wad można zniwelować poprzez wybór odpowiedniego modelu. Producenci oferują boxy tańsze i droższe, mniej i bardziej opływowe, lepiej i gorzej wyposażone – kwestią zasadniczą jest, by znaleźć ten, który będzie najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Sprawdźmy jednak, co może działać zniechęcająco na osoby, które rozglądają się za takim bagażnikiem.

Montaż tylko na belkach bazowych

Niektórym osobom może przeszkadzać fakt, że box dachowy trzeba zamontować na poprzecznych belkach, które stanowią bagażnik bazowy. Oczywiście taki bagażnik zwiększa koszt zakupu autoboxa, przy czym trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości 300-2000 zł w zależności od wybranego modelu. Poza tym osoba zainteresowana takim rozwiązaniem musi dopasować belki do samochodu (niektóre belki można założyć na relingi, inne montuje się bezpośrednio do dachu auta), a następnie poszukać kufra, który będzie pasował do belek. Istnieje jednak proste rozwiązanie obu problemów. Wystarczy udać się do sklepu z bagażnikami samochodowymi i poprosić sprzedawcę o pomoc w skompletowaniu całego zestawu w odpowiednim zakresie cenowym.

Wysoka cena

Box dachowy może kosztować nawet 7000-9000 złotych, a gdy doliczy się do tego cenę bagażnika bazowego, koszt całego zestawu może przekraczać 10 000 złotych. Na szczęście producenci oferują bagażniki w różnych przedziałach cenowych – niektóre kosztują mniej niż tysiąc złotych, inne w granicach 1000-2000 złotych, a za niektóre modele trzeba zapłacić około 3000 złotych. Bagażników w przystępnych cenach można szukać wśród takich marek jak Hakr, Cruz, Firrak czy polski Taurus. Z kolei osoby, które potrzebują dodatkowej przestrzeni ładunkowej zaledwie 1-2 razy w roku, mogą taki box wypożyczyć. Wysoka cena nie jest zatem przeszkodą, można bowiem znaleźć rozwiązanie na każdą kieszeń.

Obciążenie dachu samochodu

Przewożenie bagażu na dachu samochodu wiąże się z tym, że kierowca może mieć problem z wjechaniem do podziemnego garażu czy parkingu (zwłaszcza gdy już samo auto jest wysokie). Kierowca musi się również przygotować na zmienioną dynamikę jazdy, co jest związane ze zwiększonym oporem powietrza i podniesieniem środka ciężkości pojazdu. Wydłuża się droga hamowania, ruszanie (zwłaszcza na wzniesieniu) wymaga większej uwagi. Stąd też producenci zalecają, aby nie jeździć z kufrem z prędkością większą niż 130 km/h. Bagażnik umieszczony na dachu może również zwiększać zużycie paliwa i generować hałas, który będzie uciążliwy dla osób podróżujących samochodem.

Czy wymienione wady można wyeliminować lub chociaż ograniczyć? Jak najbardziej, trzeba jedynie wybrać kufer o niskiej i opływowej konstrukcji. Taki bagażnik ma lepsze właściwości aerodynamiczne, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejszy hałas. Dobrym rozwiązaniem jest również wyprofilowane dno, dzięki któremu belki chowają się w dnie bagażnika, co powoduje obniżenie całego zestawu.

Przykłady kufrów dachowych o aerodynamicznej sylwetce to:

Zalety boxów dachowych

Mimo pewnych wad boxy dachowe to wciąż najlepszy sposób na przewożenie bagażu, który nie mieści się w środku samochodu. Taki bagażnik jest popularny zwłaszcza wśród osób, które dużo podróżują lub prowadzą aktywny tryb życia (oczywiście jedno nie wyklucza drugiego). Dlaczego warto rozważyć zakup lub wypożyczenie kufra dachowego?

Większe bezpieczeństwo

Przewożenie długich przedmiotów (np. nart) wewnątrz samochodu jest niebezpieczne. W razie wypadku na bagaż zadziała ogromna siła, wskutek której przedmiot zostanie wypchnięty do przodu i uderzy kierowcę lub pasażera. Dlatego znacznie lepiej przewozić takie przedmioty poza kabiną samochodu, czyli na przykład w kufrze dachowym. Warto również wiedzieć, że boxy dachowe popularnych producentów (np. Thule, Hapro) przechodzą z pozytywnym wynikiem testy zderzeniowe City Crash Test. Dzięki temu wiadomo, że w razie zderzenia mocowania wytrzymają i bagażnik utrzyma się na dachu samochodu.

Dobrze zabezpieczony ładunek

Przewożenie rzeczy w kufrze dachowym to rozwiązanie wygodne i bezpieczne dla samego ładunku. Wewnętrzne pasy transportowe stabilizują bagaż, dzięki czemu przedmioty nie przesuwają się i nie ocierają o siebie. Wieko jest zamykane na klucz (często jest to zamek centralny z wielopunktowym ryglowaniem), więc bagaż jest zabezpieczony przed wypadnięciem i kradzieżą. W odróżnieniu od uchwytów na sprzęt (np. uchwytów narciarskich) box dachowy chroni ładunek przed wpływem czynników atmosferycznych. W dodatku nie trzeba martwić się, że bagaż ubrudzi wnętrze samochodu lub coś uszkodzi.

Wygoda użytkowania

Producenci boxów dachowych wciąż wprowadzają nowe funkcje i ulepszenia, dzięki którym korzystanie z takich bagażników staje się coraz wygodniejsze. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest zamek znajdujący się po obu stronach kufra. Dzięki temu użytkownik może wkładać i wyjmować przedmioty zarówno z lewej, jak i prawej strony. Przy obustronnym otwieraniu nie ma problemu z dostępem do bagażnika, nawet jeśli od strony kierowcy lub pasażera jest bardzo mało miejsca (np. na parkingu). Producenci stosują też systemy wspomagające otwieranie, które unoszą pokrywę i przytrzymują ją w miejscu. Niektóre bagażniki ułatwiają też przechowywanie – na przykład Taurus Adventure wyposażony jest w uchwyt, który pozwala na zawieszenie bagażnika bezpośrednio na ścianie.

Szybki i łatwy montaż

Bagażniki dachowe różnią się mocowaniem, jednak wszystkie są bardzo proste w obsłudze. W budżetowych modelach stosuje się montaż za pomocą obejm w kształcie litery U, z kolei droższe są przystosowane również do montażu za pomocą rowka T. Coraz więcej producentów wprowadza opatentowany system, który składa się ze szczęk regulowanych pokrętłami. Dzięki temu rozwiązaniu można zamontować bagażnik bardzo szybko i bez użycia narzędzi. Ten rodzaj montażu dostępny jest m.in. boxach Hapro (Trivor, Nordic, Carver, Xplorer, Cruiser), Inter Pack (Zenith, Traxer), Thule (Vector, Motion XT, Force XT, Pacific, Touring) czy Mont Blanc (Altitude).

Wszechstronne możliwości transportowe

Boxy dachowe mogą pomieścić wszystko, co tylko chcemy. Długość wewnętrzna niektórych kufrów (np. Hapro Nordic 460 l) przekracza 220 cm, dzięki czemu można przewozić w nich nawet bardzo długie przedmioty – narty biegowe, wiosła, wędki, listwy, profile, panele itp. Z kolei wyższe bagażniki (np. Cruz Paddock) doskonale nadają się do przewozu dużych rzeczy, np. kasków, śpiworów, butów narciarskich, odzieży czy toreb z bagażami. Duży zakres różnych pojemności (od 300 do 640 l) i wymiarów sprawia, że bez problemu można dopasować bagażnik na miarę swoich potrzeb transportowych.

Wady i zalety boxów dachowych – podsumowanie

Box dachowy to wygodny i bezpieczny sposób na przewożenie długich przedmiotów, a także innych rzeczy, które chcemy zabrać na wyjazd. Pakowny kufer sprawdzi się również w innych sytuacjach, np. podczas dużych zakupów czy przeprowadzki. Producenci oferują bardzo duży wybór modeli, dzięki czemu można z łatwością znaleźć taki, który będzie dopasowany do samochodu i rodzaju przewożonego bagażu. Właściciele markowych kufrów mają do dyspozycji również szereg dodatkowych funkcji, które zapewniają łatwy montaż i dużą wygodę użytkowania. Cena nie jest tutaj przeszkodą, ponieważ nawet znane marki oferują modele za mniej niż 1000 złotych, a bagażnik można również wypożyczyć. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przewożenie bagażu wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla kierowcy.