4 rowery na dachu samochodu. Jak ustawić rowery na uchwycie?

Ustawienie jednego czy dwóch rowerów na dachu samochodu nie sprawia większych problemów – ba, można jeszcze dostawić box dachowy, który pozwoli zapakować wszystko, co nie zmieściło się do bagażnika. Jednak kiedy ekipa rowerowa liczy cztery osoby (lub więcej), wówczas pojawia się problem z przewiezieniem wszystkich jednośladów jednym autem. Jak ustawić 4 rowery na dachu samochodu i o czym pamiętać, decydując się na transportowanie dwóch kółek w ten sposób?
Picture of Andrzej Blak
Andrzej Blak

Czy przewożenie rowerów na dachu samochodu to dobry pomysł?

Każdy bagażnik na rowery ma swoje wady i zalety. W przypadku uchwytów na dach trzeba zaakceptować zmienioną aerodynamikę, ograniczoną nośność dachu czy konieczność zakupu bagażnika bazowego. Jednak uchwyty dachowe są znacznie tańsze niż platformy montowane na haku holowniczym. Poza tym nie trzeba mieć haka (nie we wszystkich samochodach osobowych można go zamontować), ani załatwiać formalności związanych z dodatkową tablicą rejestracyjną. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu rowery nie zasłaniają widoku przez tylną szybę i nie utrudniają dostępu do bagażnika.

Ile rowerów można przewozić na dachu auta?

Maksymalnie można przewieźć nawet 4 rowery na dachu samochodu. Najpierw należy kupić belki bazowe, a następnie zamontować na nich 4 uchwyty na rowery. Najlepiej korzystać z produktów jednej marki, aby mieć pewność, że bagażniki będą do siebie pasować pod względem rozmiaru i mocowania. Uchwyty sprzedawane są na pojedyncze sztuki, jednak można również znaleźć zestaw składający się z 4 uchwytów. Każdy uchwyt pozwala na przewiezienie roweru o wadze do 15-20 kilogramów.

Jak zamocować rowery na dachu samochodu?

Producenci uchwytów rowerowych proponują trzy sposoby mocowania jednośladu na dachu auta. Wybór uchwytu zależy przede wszystkim od cech roweru, a szczególnie jego wielkości, średnicy i kształtu ramy, wysokości obręczy z oponą, a nawet materiału, z jakiego wykonano ramę. Osoby, które chcą przewozić 4 rowery na dachu samochodu, powinny upewnić się, że wybrany rodzaj uchwytu pozwala na zamocowanie tylu jednośladów obok siebie.

Sposoby mocowania roweru na dachu samochodu to:

  • za ramę i koła roweru,
  • za widelec (po demontażu przedniego koła),
  • za koła.

Uchwyt rowerowy z montażem za ramę i koła

Uchwyt rowerowy z montażem za ramę i koła to najpopularniejszy sposób mocowania roweru. W takich bagażnikach występuje sztywny uchwyt zakończony szczękami, które obejmują ramę roweru. Dodatkowo podstawa wyposażona jest w paski zaciskowe, za pomocą których stabilizuje się koła roweru. Przed zakupem bagażnika należy sprawdzić dopuszczalny zakres średnicy ramy i wysokości koła. Przykładowo uchwyt Taurus BikeUp pozwala na przewiezienie rowerów o średnicy ramy od 30 do 60 mm i maksymalnej szerokości opony 3 cale. Uchwyt ten pozwala przetransportować 4 rowery na dachu samochodu (dostępny jest zestaw składający się z 4 uchwytów).

Uchwyt rowerowy z montażem za widelec

Uchwyty rowerowe z montażem za widelec mają jedną zasadniczą wadę – wymagają demontażu przedniego koła, co zajmuje trochę czasu i wymaga pozostawienia miejsca w bagażniku (przy czterech rowerach staje się to problematyczne). Jednak z drugiej strony uchwyty z montażem za widelec nie obejmują ramy, więc nie trzeba obawiać się jej zarysowania czy uszkodzenia. Ponadto taki bagażnik jest bardzo uniwersalny, ponieważ nadaje się do różnych rodzajów rowerów, także tych o masywnej ramie (górskich, fatbike’ów) i szosówek z karbonową ramą. Montaż rowerów za widelec umożliwia na przykład uchwyt Yakima HighSpeed.

Uchwyt rowerowy z montażem za koło

Osoby, które chcą przewieźć 4 rowery na dachu samochodu, mogą wziąć pod uwagę bagażnik z mocowaniem za przednie koło (np. Yakima High Road, Spinder RT1). Bagażnik składa się z uchwytu, który dociska przednie koło, a także pasków mocujących tylne koło. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność demontażu koła, co pozwala zaoszczędzić miejsce w bagażniku. Co więcej, w tym przypadku rozmiar czy kształt ramy nie mają znaczenia, więc uchwyt jest bardzo uniwersalny. Ponadto uchwyt nie ma w ogóle kontaktu z ramą, dzięki czemu sprawdza się także przy rowerach o delikatniejszej konstrukcji.

Jak ustawić 4 rowery na dachu samochodu?

Przy dwóch lub trzech rowerach ustawienie nie budzi wątpliwości – wszystkie jednoślady należy zamocować przodem do kierunku jazdy (zgodnie z zaleceniami producentów). Jednak przy czterech rowerach nie ma takiej możliwości ze względu na kierownice i trzeba mocować jednoślady na zakładkę. Przykładowo pierwszy rower może być zwrócony kierownicą do kierunku jazdy, drugi tyłem, trzeci kierownicą, a czwarty znów tyłem. Należy jednak pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru.

Jak ustawić 4 rowery na dachu samochodu, jeśli zestaw składa się z dwóch rowerów dla dorosłych i dwóch dziecięcych lub młodzieżowych? W tym przypadku można ustawić dwa duże rowery po zewnętrznych stronach (oba przodem do kierunku jazdy), a dwa małe w środku (oba tyłem do kierunku jazdy). Jeżeli pomiędzy rowerami nie ma dużej różnicy, można ustawić je naprzemiennie.

O czym należy pamiętać?

Zanim zamontujemy kilka rowerów na samochodzie, należy sprawdzić w instrukcji pojazdu maksymalną dopuszczalną nośność dachu auta. W małych samochodach obciążenie wynosi 50 kg, z kolei w średnich i dużych autach można zapakować na dach ładunek o wadze do 75 kg. W SUV-ach nośność zwiększa się do 100 kg, zaś w terenowych obciążenie może przekraczać 100 kg. Co ważne, maksymalna nośność odnosi się do wszystkich elementów umieszczonych na dachu, a więc do bagażnika bazowego, uchwytów i rowerów. Tak więc transport 4 rowerów na dachu samochodu nie zawsze będzie możliwy ze względu na ograniczoną nośność pojazdu.

Ponadto ekipa rowerowa powinna sprawdzić, czy szerokość dachu samochodu pozwala na zamocowanie 4 jednośladów bez szkody dla bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Może się również zdarzyć, że belki bazowe nie umożliwiają montażu 4 uchwytów ze względu na swoje wymiary lub wytrzymałość. Dlatego przed zakupem bagażników należy dokładnie sprawdzić szerokość dachu, długość belek bazowych i ich nośność, a także szerokość uchwytów. Nośność bagażnika bazowego należy porównywać z łączną wagą zestawu uchwyt + rower. Podczas przewożenia 3 i 4 rowerów waga uchwytu ma niebagatelne znaczenie, dlatego przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na lekkie modele.

Zakup bagażnika bazowego i uchwytów rowerowych warto również skonsultować z naszymi specjalistami. Z przyjemnością doradzą Państwu wybór najlepszego rozwiązania do Państwa potrzeb.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: